Yazılar

06 Ağustos 2018

İçimdeki Mavi Kelebeğe Gülümsediğim Gün

Kategori: Yazılar

Fatma Albayrak

İçimdeki Mavi Kelebeğe Gülümsediğim Gün

Sofra başında oturuyoruz. Ben yine çorba içmek istemiyorum. Yıl 2006 mı? Sayılar kimin umurunda!

“Pasaklı Kral hikâyesini anlatayım mı?”

“Hayır daha dün anlattın. BEN ÇORBA İÇMEYECEĞİM!”

“Ya Küçük Sinek?”

“Anne… o hikâyeyi çok sevdiğini biliyorum ama açıkçası sadece seni kırmamak için dinliyorum. Küçük Sinek’in annesinin çantasından para çalması ve sonra hayatın ona ders vermesi umurumda değil!”

“Bina Kraliçesi?”

“Sıkıcııııııı!”

“O çorbayı er ya da geç bitireceksin. Senin için daha eğlenceli hale getirmeye çalışıyorum sadece. Doğum gününü hayal edelim mi?”

“Geçen günkü hayalimizde bana maymun almıştınız!”

“Sevinmemiş miydin?”

“Sevinmiştim ama ablamın doğum gününü hayal ettiğimizde Jack Sparrow’un onu ziyarete geldiğini anlatınca moralim bozuldu. Bana anca maymun verin.”

“O zaman dur şu yeni hayali dinle… Doğum günün gelmiş, biz de sana tüm Toyzz Shop’u almışız!”

07 Temmuz 2018

Sevgili Küçük İnci Kolyem

Kategori: Yazılar

Fatma Albayrak

Sevgili Küçük İnci Kolyem

Eskiden inci bir kolyem vardı. Aslında incisi çok küçüktü ve etrafı minik bir kafesle çevriliydi. Sanırım gerçek inci olduğuna inanamamıştım. Çünkü izlediğim çizgi filmlerde deniz kızları istiridyeden inci almaya çalışırlardı ve tam onlar bunu başaracakken istiridye uyanıp bağırırdı. 

 Küçükken inci bir kolyem vardı. Babam çok sık seyahat ederdi ve eve geldiğinde ona sarıldıktan sonra bavulundan çıkaracaklarını beklerdik. O sırada televizyonumuzun içerisinde olan tetris benzeri oyun durdurulmuş ve koltuklarımız rahat rahat uyumak için açılmış olurdu.  

18 Haziran 2018

Yelekli ve Cep Saatli Tavşanı Gördüğüm Gün

Kategori: Yazılar

Fatma Albayrak

Yelekli ve Cep Saatli Tavşanı Gördüğüm Gün
Bugün, neredeyse 16 yıldır bakıştığımız bir tabloda yeni bir ayrıntı fark ettim. 16 yıl birilerinin kariyerinin başladığı zamandan beri geçen süre olabilir. 16 yıl birilerinin evlilik yıllarının toplamı olabilir. 16 yıl pek çok insan hayatının küçük bir kısmını temsil edebilir. Fakat benim için 16 yıl, Fatma Albayrak'ın ömrü kadardır.

09 Haziran 2018

Doğmadan Önce Yazdığım Şarkı

Kategori: Yazılar

Fatma Albayrak

Doğmadan Önce Yazdığım Şarkı

Kendime bir şarkı yazabilseydim eğer, Whitney Houston’ın söylemesini isterdim. Sözleri “Üzülme.” diye başlardı. Klasik ve sıradan olurdu. Her dinlediğimde müzisyen olmadığımı kendime hatırlatır, yine de sesini kısmazdım.

Hafif bir şarkı olurdu, bağırmaya gerek duyulmazdı. Herkes söyleyebilirdi rahatlıkla. Sessiz bir çığlık gibi seslenirdi ama bir yandan da kahkaha atardı denizi izlerken. Denizi mi izlerdi? Bir şarkı? Kahkaha atıyor.

17 Nisan 2018

Çocukluğumun Bosna'sı

Kategori: Yazılar

Fatma Albayrak

Çocukluğumun Bosna'sı

Annem Boşnak olduğu için, Bosna’nın nasıl bir yer olduğu bana sık sık sorulur. Hatta geçenlerde Bosna’yı tanıtmak için küçük bir kitapçık hazırlamam bile istendi. Bosna’ya defalarca kez gitmiş olmama rağmen, oradaki tüm şehirlerin ismini bilmiyorum. Oradaki okul sistemi hakkında hiçbir fikrim yok. Aslında turistik olan pek çok yere hiç gitmedim. Hep yediğim bir meyve var ama hala isminin Borovnica mı yoksa başka bir şey mi olduğunu hatırlamıyorum. Açık konuşmak gerekirse, sanırım Bosna hakkında en iyi hatırladığım şey Başçarşı’ya inmek için bindiğimiz otobüs, yani “Şesnest B” onun da yanisi “16B”

 

05 Ekim 2017

Bir Mektupluk

Kategori: Yazılar

Fatma Albayrak

Bir Mektupluk

Mektup yazmanın geçmişte kaldığı bir dönemde yaşamak belki o kadar da iyi gelmez benim gibi düşünenlere. Elindeki kalemi sadece bir kalemden ibaret görenlerle karşılaşmak zorunda kalmak… Mektup yazmaya kalksa bile gönderecek kimseler bulamamak… Fakat biraz derine inince, iyi bir şeydir belki de. 

17 Eylül 2017

Kardeşim Dedim 16

Kategori: Yazılar

Fatma Albayrak

Kardeşim Dedim 16

 4-5 günlük bir kamp arasından sonra yazılara ondan hiç bahsetmeden devam edemeyeceğimi fark etmiş olup, Kardeşim Dedim 16’yı anlatacak bir yazı yazmaya karar verdim. Beklentileri hiç sevmeyen biri olup, “Beklentileri değil, hayallerini karşıla.” deyip duran ben, Şeker Portakalı kitabındaki “Kimseden hiçbir şey beklemiyorum, böylece hayal kırıklığına uğramamış oluyorum.” sözünü insanların gözlerine sokan ben, bu kamp için gereksiz ve abartılı bir beklentiye girmiştim. Hayatımın en güzel günlerinde hayatta tanıdığım en iyi insanlarla tanışacaktım. Bir şey söyleyeyim mi? Hayal dünyasıyla aynı değil dünyamız. Dolayısıyla beklentilerim olunca imkânsıza doğru oluyor.

 Yine de bu kamp, karşıladı beklentilerimi.

25 Eylül 2017

Takviye

Kategori: Yazılar

Fatma Albayrak

Takviye

 Hayatım boyunca ilerlediğim yolda hep yanımda olmasını istediğim şey umuttur. İleride de şimdi de, başarılı olacaksam bile bunun umut ve hayallerimle bağlı olmasını isterim.

 Belki kimi yaşlara göre diğerlerinin dertleri biraz küçük görünüyor olabilir. Fakat her insanın kendince sorunları vardır. Ki bana göre öğrenci olmak da gerçekten zor bir görev. Öyle ki karakterimizin en temel bölümlerini öğrendiğimiz yaşlarımızda laboratuvar deneyleri misali sınavlara tabii tutuluyoruz. Kimsenin mükemmel olmayacağı öğretildikten sonra, okulun bilmem kaç bin kuralına uymamız bekleniyor… İçimizde, bizi yerimize dahi oturtmayacak bir enerji varken saatlerce sıralarda oturuyoruz. Sonra çalışıyoruz, sonra yüksek alıyoruz, sonra başarıyoruz… Ne mi oluyor?

14 Ekim 2017

Biz Başlayalım

Kategori: Yazılar

Fatma Albayrak

Biz Başlayalım

Bir süredir bilgisayarıma boş boş bakıyorum. Canım kitap yazmak istemedi, sosyal medya da... Ne bileyim işte pek giresim yok. Sabahtan beri bir şeyler okuyup karalıyorum ondan da yoruldum açıkçası. İnternet sitemin uzun zamandır boş kaldığını görünce sırtımı dikleştirdim ve bilgisayar başına geçtim. Sonuç biraz hüsran oldu galiba. Aklıma hiçbir fikrin gelmemesiyle kendimde olup olabilecek tüm fikirleri sömürüp sömürmediğimi merak ettim. Her zaman konuşabilecek, yazabilecek, savunacak şeyleri olan ben biraz boşluğa düştüm galiba bu sıralar.

 Sonra başlamazsam asla bitiremeyeceğim hususu geldi aklıma. Yani hangi ressamın resmi bir anda çıktı ki ortaya?

11 Eylül 2017

Kusurlar Tamir Olur Siz Hayal Etmeye Bakın

Kategori: Yazılar

Fatma Albayrak

Kusurlar Tamir Olur Siz Hayal Etmeye Bakın

 Not stresinin alışıldık, hayal kurmanın nadir olduğu bu dönemde yaşamak ne kadar zor da olsa, dünyanın değişmesi gerektiğine katılmıyorum. Her insanın hatta her canlının kendi kafasında oluşturduğu o dünyaya dokunmadan yaşadığımız yere katkınız olamaz. Öncelikle “Hayalin nedir?” diye sorulduğunda öylece kalmamak için bir cevap bulun. Fakat olayı şununla karıştırmayın:

08 Eylül 2017

Best Team :)

Kategori: Yazılar

Best Team :)

Best Team 👸

<<  1 [2